A cilinder: eredetileg nemezelt hódprémből készülő, magas derekú, lapos tetejű kalapféle. A 18. század közepétől, egészen a 20. század első harmadáig volt jelentős szerepe. Mivel a 21. századra szinte teljesen kikopott a napi viseletekből, inkább színház, vagy revü kellékként ismerik. Pedig a mai napig kötelező a "whitetie" ruhakóddal jelzett eseményeken. A legnépszerűbb ilyen esemény a Royal AscotDerby. Egyébként a Bank of England főbb pozícióiban, és néhány fiúintézetben is használják. Nehéz megmondani, pontosan ki találta fel ezt a típusú kalapot. Az első selyem variációt egy middlesex-i kalapos készítette el 1793-ban. A következő húsz esztendőben a cilinder egyre népszerűbbé vált minden társadalmi osztályban. A felsőbb osztályok kalapjai jellemzően hódprémből készültek, míg a tömegnek nemezből állították elő. A viselet része lett a rendőrök és a postások egyenruhájának is. Mivel a legtöbb idejüket a szabadban töltötték, a cilinder tetejét viaszosvászonnal borították be. A 19. századra a filcet és a prémet felváltotta a selyem, illetve a cilinderbársony. Formailag az 1840 és 1850 között érte el a legnagyobb magasságot és a legkeskenyebb karimát.
A kürtőkalap: a cilinder egyik variánsa, ami Amerikában vált népszerűvé. Ismertetője, hogy elölről nézve egyenes, oldalról nézve viszont kissé domború.
Franciaországban, olyan szokatlan méretű cilindereket viseltek, hogy nem volt hely a számukra a ruhatárakban. 1812-ben Antoine Gibus feltalálta az összecsukható kalapot, megszületett tehát a klikk cilinder. A Gibus rugó, amely lehetővé teszi, hogy összehajtásával kényelmesen lehessen tárolni, mint például az operaházak ruhatáraiban. Jellegzetes kattanó hangja után kapta a nevét.
A Florentin kalap: az 1930-as évek elején jött divatba, amikor az amerikai filmipar ihletért az európai kultúra felé fordult. A 18.-19.század szalmakalapjaiból alakították ki szélesebb karimával, de ugyanúgy szalag és virágdísszel. A kalapot a legfinomabb firenzei szalmából készítették, aminek a hagyományai ma is élnek. A lényeg azonban a széles karima és a gazdag virág és/vagy szalag dísz.
A tengerész kalap: alegegyszerűbb kalapforma, amelyből minden további származik. Egyenes karimájú, melynek szélessége változó, lehet keskeny és széles is. A kalap dereka, a koronája, a teteje egyenes. Készülhet bármilyen anyagból, de a díszítés leggyakrabban egyszerű szalagdísz masnival. Hordható hétköznapi viseletként, de akár alkalmi kalapként is.
A keménykalap: keményített nemezkalap lekerekített felsőrésszel, főleg angol nyelvterületen népszerű. Eredetileg 1849-ben a brit katona és politikus - Edward Coke viselte először, a tervező pedig William Coke volt. Első megrendelője után "Coke" kalapnak nevezték el. A keménykalap igen népszerű volt a viktoriánusok, Angliában pedig a munkásosztály tagjai között. Először a bankárok hivatalos uniformisához tartozott, később az amerikai munkások is átvették. 1849-ben a londoni Thomas és William Bowler kalaposmesterek készítették el a hivatalos öltözék kiegészítőt. A megbízást arra kapták, hogy tervezzenek egy testhezálló, alacsony derekú kalapot, hogy megvédje a lovasok fejét az alacsonyan lógó ágaktól..
Az amerikai keménykalap volt a legnépszerűbb kalap az amerikai Nyugaton, nem pedig a cowboy kalap. Mind a cowboyok és a vasúti dolgozók kedvelték ezt a kalapot, mert az erős szél sem fújta le, s akkor sem esett le, ha kihajoltak a robogó vonat ablakából. Ezt viselték a törvény emberei és a törvényen kívüliek is. A kalap amerikai neve a Derby, ami onnan származik, hogy a vadnyugati "betyár" Marion Hedgepeth, más néven "Derby kölyök" igen sokat viselte.
A keménykalap, vagy bombín a kecsua és ajmara nők viselete az 1920 -as évek óta, amikor is Bolíviában a britek kiépítették a vasutat. Az angolok magukkal hozták a kalapot.
A trilby, vagy a puha kalap: A trilby kifejezetten keskeny karimás, melyet elől erősen lefelé hajtanak, hátul viszont felfelé áll. A fedora viszont széles karimás és lágy ívben hajlik.
A trilby nevét George du Maurier 1894-es, Trilby című regénye után kapta, ahol az első színpadi előadáson Londonban ezt a fajta kalapot viselték a színészek. Hagyományosan nyúlszőrből készül, de használnak más anyagokat is, mint például a tweed, a szalma, a gyapjú vagy épp a gyapjú / nylon keverékek. A kalap az 1960-as években élte fénykorát, a '70-es évekre eltűnt, a ’80-as évek visszahozták régi népszerűségét. Egyrészt az akkori retro divat miatt, amikor férfiak és nők is viselték, másrészt a SeanConnery féle James Bond filmekben is elég sűrűn feltűnt.
A fedora, vagy a borsalino (borzalino): a leggyakrabban viselt férfikalapok egyike, a fedora a tipikusan gyűrött, hosszában megcsípett nemez kalap, melyet egykor olyan férfiak hordtak, akiket igen gyakran lehetett a lóversenypályák körül látni. A klasszikus nyúlszőrből készülő puha kalap, jellemzően íves hosszában az eleje lefelé hajtott. A kalapra jellemző a könnycsepp formájú középső horpadás, bár a becsípés elhelyezkedése egyénenként változhat. A Borsalino egyébként az egyik leghíresebb kalapkészítő cég, de mára már nevét átvette legnépszerűbb kalapjuk is. Magassága 10-11 cm, a karima általában 6-8 cm széles, de lehet szélesebb is. Díszítése egyszerű szalagdísz. A " Fedora " elnevezés egy 1882 -ben játszott VictorienSardou színdarabtól, a Fedora-tól származik. A kalapot először a darab színésznője, SarahBernhardt viselte, aki eljátszotta Fedora hercegnő szerepét.
A cloche (klos) kalap: harangszabású formájáról kapta a nevét. A cloche franciául annyit jelent: harang. Az 1920-as években jött divatba és nagyon hamar népszerűvé vált. Erősen a szembe húzva viselték. Teljes fejet beborító kalapként fontos volt az alatta viselt frizura is, a rövid, fiús, Marcell-hullámosvágás volt a legnépszerűbb. Új formája megihlette a legnagyobb tervezőket is. A filmek, a némafilmek kockáin is gyakran szerepelt. Általában nyúlszőrből, vagy filcből készül, lehet keskeny, vagy csak elöl karimás. A nappali viseletekhez egyszerű díszítést alkalmaztak, általában csak masnit. Ezek a kalapok később már szalmából és szizálból is készülhettek. Az esti toaletthez csipkéből, egyéb különleges kelméből szabták és igen gazdagon díszítették.
Ezen kívül számtalan kalap létezik alkalomtól, formától függően.
Karimás kalap típusok: Sailor- ez a girardi kalap
Gomba kalap - ívelve lefelé hajló karimával
Breton - felfelé ívelő karimával
Koktél kalapok, couture darabok, melyek a kalapos mester és a viselője fantáziája szerint meghatározó darabjai lehetnek ruhatárunknak és öltöztetnek, díszítenek bennünket, nőket-férfiakat.
Forrás: Ozmonda Kalapgaléria
60+Program