Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 9. szombat, Tivadar

Kellemetlen nyári hűléses megbetegedések

A nyári meleg beálltával örülünk minden hűvös fuvallatnak, keressük a hűtött, klimatizált helyeket. Az állandó meleg megterhelő a szervezet számára, főleg, ha nem szokott hozzá!

A huzat és a ventilátor is okozhat panaszokat, főleg azoknál, akiknek valamilyen okból legyengült az immunrendszerük.

Problémát okozhat, ha nem kellő körültekintéssel tartózkodunk a légkondicionált, vagy a huzatos helyiségben. Ha túl nagy a hőmérsékletkülönbsége, az nagy stressz hatást jelent, provokálóan hat a szervezetre pl. ha kint 30 °C van, bent pedig 19 °C-ra van beállítva a klímaberendezés.

A bőr és az alatta lévő szövetek lehűlnek, a helyi erek, inak, izomrétegek összehúzódnak, túlzottan megfeszülnek, romlik az adott terület vérellátása, mindezekkel összefüggésben görcsök, nehezített mozgás, fájdalmak jelentkeznek. A huzattal, klímával szemben túlérzékenyek ilyenkor fájdalmat érezhetnek a váll, a nyak, a fej területén. Esetükben néhány perces hűtött térben tartózkodás is panaszokat okozhat.

Más esetben a túlmelegedett szervezet a gyors mikroklíma-változással szemben nem képes megfelelően megvédeni az adott testterületet a kórokozók támadásával szemben és gyulladás alakulhat ki, pl. a homoküregben, a fülben, vagy a fogak is általában nyáron, a nagy melegben huzat hatására “durrannak” be.A túlzott légáramlat változás okozhat szemgyulladást is, ami kivörösödéssel, viszketéssel járhat, de a panaszok egy része a pollen allergiának is köszönhető. Az ízületi fájdalmak egy része is összefüggésbe hozható a túlzott klímahasználattal.

Enyhe esetben házi praktikákat alkalmazhatunk, súlyosabb változatban keressünk fel szakembert a panaszok enyhítésére!

Bár klíma 20-30-50 évvel ezelőtt még nem volt, de a huzat már akkor is ártalmas lehetett. Nagyanyáink a természetben, konyhában megtalálható virágokkal, fűszernövényekkel, levelekkel gyógyították magukat és családtagjaikat.

Arc- és homloküreg gyulladásra segítség lehet a leforrázott kamillavirág vagy a zsálya meleg - de nem forró - gőze. A nagyobb hatás elérése érdekében étkezési szódabikarbónát is tehetünk bele, így még pezseg is és jobban érvényesül a gyógyító gőz. Vannak, akik a meleg sóra esküsznek. Az ősi gyógymódok között olvashatunk a fokhagymáról, annak vírusölő és baktériumölő hatásáról.

Torokfájáskor érdemes sós vizes öblítést végezni, illetve gargarizálni azzal, az arcüreg irányába masszírozni.

Érdemes gyógyteákkal, füvekkel, fűszerekkel kezelni magunkat. Ajánlatos a kamilla, zsálya, kakukkfű vagy diólevél tea fogyasztása. A diólevél tea, kamillatea leszűrés után visszamaradt főzetét pakolásként az arcra, homlokra tehetjük. Ez nagyon jól csillapítja a lüktető fájdalmat, és segíti a váladék fellazulását is. A körömvirág gyulladáscsökkentő hatású. Vigyázzunk, ne legyen forró a pakolás!

Ha ezek nem segítenek, forduljunk szakemberhez, súlyosabb esetekben keressünk fel az orvost!

Amit mindenképpen megtehetünk egészségünk védelmében: Közlekedési eszközön ne nyissunk ki minden ablakot, s ne köhögjünk, tüsszentsünk a közelünkben állókra! Gondoljunk érzékenyebb társainkra! Ellenben mértékkel használjuk a klímát, óvakodjunk a huzattól, ha betegek vagyunk, kerüljük a közösséget! Relaxációval. lelki úton segíthetünk a betegségek megelőzésében, a gyorsabb gyógyulásban.

A cikkünkben szereplő gyógyító eljárások, gyógyító termékek ismertetése kizárólag a tájékoztatást szolgálja! Azok alkalmazása előtt, minden esetben kérje ki szakember, orvos ill. gyógyszerész tanácsát!!

Vigyázzanak magukra!

60+ Program