Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 15. szerda, Lóránt, Loránd

„Az élet közösségben zajlik” - 60+ amatőr színjátszók produkciója a MU Színházban

Újbuda szívében, a MU Színházban egy rendkívül érdekes és hasznos kísérlet folyik, melynek célja három helyi civil kisközösség közreműködésével egy nagyszabású közösségteremtő projekt megvalósítása. 2015/2016-os évadban a Norvég Civil Támogatási Alap segítségével a kerületi 60+ korosztályból szerveződött amatőr színtársulat ennek keretében mutatta be április 16-án „Ezüstlakodalom” c. a párkapcsolatok sokszínűségével, buktatóival, sokszor tragikomikus élethelyzeteivel foglalkozó előadását.

A nagysikerű darabot Sereglei András rendezte és Róbert Júlia volt a dramaturg.

Mi a kultúra üzenete a hétköznapi civil kisközösségek és az egyén számára? Lehet-e a színház az aktív részvétel helyszíne a passzív szemlélődés mellett? A színtér válhat-e szociális, közösségi térré? Ezeket a súlyos társadalmi kérdéseket vizsgálta 2013-tól a MU Színház szakmai vezetése, amikor a pennsylvaniai kisváros, ROSETO 1960-as évek-beli egészségügyi kutatási eredményeire lett figyelmes.

Az alig 2000 fős, mégis 200 civil szervezetet működtető közösségben ugyanis sokkal alacsonyabb volt a betegségből fakadó halálozások száma, mint a környező – és minden más tekintetben hasonló adottságú – városokban. A kutatást végzők ezt a közösségi aktivitást és szolidáris társadalmi berendezkedést hozták összefüggésbe a rosetoi lakosság egészségének megőrzésével és életminőségük javulásával. Erre épít a Roseto projekt, mely keretében 2015-ben elindult a MU, a kultúra szigete program, ahol a színház nagyszabású közösségteremtő programot hozott létre. A civil közösségek rendszeres foglalkozásai a rendező-színész drámapedagógus vezetésével főként a szolidaritás és a kirekesztés témakörében zajlottak. Foglalkoztak a megkülönböztetés saját életükben megjelenő formáival, közösen kutatva a problémákat és a megoldási javaslatokat. Az előadások saját tapasztalatokon alapuló és általuk írt jelenetek bemutatták a lakóközösségen belüli konfliktusaikat is. A projektben a kerületi szépkorúakon túl részt vesznek még Celldömölk, Inárcs és Tiszalúc közösségei is. A havi csoportfoglalkozások keretében folyó munka kiindulópontja a MU Színház nevét adó, a kultúra bölcsőjeként emlegetett mitológiai földrész.

A szociális tér találkozásokat generál. A benne lévő embereket cselekvésre ösztönzi, akik egymással kommunikálnak, interakcióba lépnek, sőt egymástól tanulnak, miközben kreativitásukat használják. Egy szociális tér így az egyén képességeinek, kommunikációs képességének, kreativitásának fejlesztésére szolgálhat. A projekt segít a passzivitásból aktivitásba váltani, a reaktív emberből proaktív szereplőt teremteni. Ez a kezdeményezés az innovációra és kreativitásra épít, az érintettek egy önálló és eleven kultúra létrehozásában és működtetésében tevőlegesen is részt vesznek. A program célja az emberi élet teljessé tétele, az élet minőségének javítása, fenntartható életvitel kialakítása, egy befogadó és nem kizáró színház működtetése.

60+ Program