Requiem című halotti miséjét (K 626) (d-moll) 1791-ben komponálta, élete utolsó darabjaként,s talán ez a legnagyszerűbb, de mindenképpen a legelismertebb műve.
A mű szoprán, alt, tenor és basszus szólistákra, valamint kórusra íródott zenekari kísérettel. Keletkezését máig sok legenda lengi körül, s a tudósok nem tudnak egyértelmű, pontos információt adni a körülményekről.
Egyesek szerint Mozartot névtelenül kérték fel, hogy a különc Walsegg von Stuppach gróf számára írjon egy requiemet. Talán azért, hogy más tollával ékeskedve a saját neve alatt adhassa majd ki. Mások szerint barátai megrendelésére a gróf temetésére kellett megírnia a művet. Az igazságot ma is kutatják szakemberek, de lelkes hódolói is. Mindenesetre az bizonyos, hogy hirtelen jött halála miatt nem tudta befejezni az egyébként életműve méltó lezárását jelképező darabot. Sok találgatás és titok övezi a zenetörténet egyik legcsodálatosabb művét. Mely részeket írta Mozart, adott-e bárkinek utasításokat a befejezéshez, meddig sikerült neki megírni és mi származik mások tollából? Volt-e szerepe ebben ellenségének, kortársának, Antonio Salierinek, s valóban tanítványa, Franz XaverSüssmayr fejezte-e be és ezt felesége, Constanze megbízásából? Mindegy is már, hiszen az utókor teljes, egész műként ismeri és szereti nemcsak gyász-szertartások alkalmával.
Nézzenek meg egy érdekes összeállítást Mozart rejtélyes haláláról!
Hallgassanak bele egy érdekes Requiem előadásba!
https://www.youtube.com/watch?v=oUUZMf5x-bk&t=36s
Hallgassák meg a művet a halottaink emlékére, s az élők dicsőségére!
https://www.youtube.com/watch?v=h6U61_IugCU
Újbuda 60+ Program