Be kén' jól rendezni Vácot,
Odazárni Bonifácot,
Szerváciust és Pongrácot...
Mert az már szörnyű és galád,
Hogy mit művel e szép család...
Megszégyenít májust, tavaszt,
Fület és lábat megfagyaszt...
Szent Pongrác vértanú (május 12.)
A fiú Frígiából nemes szülőktől származott, akiket korán elveszített. Nagybátyjával, Dénessel Rómába költözött, ahol találkozott Marcellinusz pápával és a keresztényekkel. Nemsokára megkeresztelkedtek.Pongrác a császár előtt bátran védelmezte hitét és a kereszténységet. A fiút a ViaAurelián 304-benlefejezték, ekkor volt tizennégy éves. Szent Pongrác vértanút az utókor tisztelte, az 5. századtólbazilikát emeltettek a sírja fölé.
Szent Szervác püspök (május 13.)
Tongeren püspöke volt, majd Maastricht városába került. Jelentős szerepe volt a kereszténység terjesztésében Németalföldön. Kora egyik jelentős egyházi személyisége volt, rengeteget utazott és részt vett számos zsinaton és egyházi gyűlésen. Az eretnekek, különösen az arianizmus elkötelezett üldözője volt. Népszerűségére jellemző, hogy a legenda szerint ősei Jézus Krisztusnak voltak rokonai. 384 pünkösdhétfőjén halt meg, ami akkor május 13-ára esett.
Szent Bonifác vértanú (május 14.)
Egy nemes hölgy szeretője és vagyonának őrzője volt. Tettét megbánva a vértanúk holttesteinek megkeresésére indult, hátha ily módon, imáik révén azok üdvöt nyerhetnek.Tarsaus városában vígasztalta őket. Bonifácot elfogták, s ő megvallotta kereszténységét. A bíró feldühödött, megkínozta, s felakasztatta. Bonifácderűsen viselte a fájdalmakat. Ekkor szájába forró ólmot öntetett,fejjel lefelé a fortyogó szurokba tetette, s lefejezte. Bonifác május 14-én halt vértanúhalált. Rómában temették el, ahol sok hitetlen tért meg Krisztus erejét látva a vértanúban.
Évszázados paraszti tapasztalat szerinte ebben az időszakban a melegedő időjárás hirtelen hűvösre fordul, sőt sokszor fagyot is hoz, amely a sarjadó rügyeket, vetéseket tönkreteheti.A várható májusi fagyok miatt a kényesebb növények palántáit (uborka, paradicsom, bab) csak a fagyosszentek után ültették ki a szabadba.Egytopolyai népi magyarázat szerint „Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok – ezért haragusznakránk emberekre és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket”.
Ezekhez a napokhoz időjóslatok is kapcsolódnak:
„Ha fagyosszentekkor nagy a hideg, akkor rossz termés várható.”
„Hogy ha az időjárás felhőtlen, akkor jó bortermés várható.”
Népi mondások: „Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken sem látsz.”
„Szervác, Pongrác, Bonifác megharagszik, fagyot ráz.”
Ha májusi fagy érte a szőlőt, Eger szőlőművesei ezt mondták: „a fagyosszentek megszüreteltek”.
A májusi fagyok okát a tudomány máig vizsgálja. Egyes meteorológusok szerint a talajviszonyokban keresendő, mások szerint a légnyomás ad rá magyarázatot. Nem ismerjük a pontosan, hogy miért pont a három nap a legrémísztőbb ebből a szempontból. Mindenesetre a néphit közéjük sorolja még a május 11-ét, Mamertus vagy Beatrix napját. Ez a név a római Mars termékenységisten nevéhez köthető, aki a termés és a tavasz védnöke. A sort május 15-én Zsófia zárja, ő a fagyos asszonyság.Úgy hírlik, ezeken a napokon a szívek is kihűlnek, így jobb a csóktól tartózkodni.„Sok bajt hoz a három ác, Pongrác, Szervác, Bonifác, Zsófia is lehet gyász."A fagyosszentek utolsó dátuma május 25-e Orbán napja, ő a szőlősgazdák védőszentje.Ha jó időt hozott Orbán felvirágozták, ha fagyot hozott sárral dobálták, sőt meg is pálcázták. A család legidősebb asszonya pedig a házból seprűzte ki szellemét, nehogy a lelkek is befagyjanak. Először a kemencéből seprűzték, majd a konyhából, a földet csapkodva a kerten át a kapun túlra, s ha végeztek vele faluhosszat eldicsekedtek a hőstettükkel. Merő szerencse, hogy Orbán jópofa szent lehet, mert eddig még senkire nem haragudott meg.
Újbuda 60+ Program