Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 25. csütörtök, Márk

Egészséges táplálkozási tippek

Az életkor előrehaladtával egyre inkább a minőségi és rendszeres táplálkozásra kell törekedni. Megváltozik az ízérzékenység, vannak, akik több cukrot, vagy sót használnak, s ezeknek ártalmas hatásai elhízáshoz, vagy a cukorháztartás felborulásához vezethetnek, fokozzák a vízvisszatartást.

Vannak viszont jótékony hatású fűszerek, amelyek az ízesítés mellett szerepet játszanak az egészség megőrzésében.

Ezekkel nem kell takarékoskodni, mert megindítják, fokozzák a nyálelválasztást, elősegítik a rágást, a nyelést, az emésztési folyamatokat. Ilyen szerepet játszik az enyhe savanyítás (citrom, ecet) és a gyömbér, a csemegepaprika használata. A kesernyés ízű fűszerek étvágygerjesztők, megindítják a gyomornedv termelését. A mustár segíti a bélnedvek termelődését, a fokhagyma pedig a vitamintartalmán és a fertőtlenítő hatásán túl részt vesz a normális bélműködés és a bélflóra fenntartásában. Az epe elválasztását fokozza a kurkuma, a mentol, a hagyma, a fekete retek.

Számos fűszer fogyasztása (például az oreganó, kakukkfű, paprika) azért kedvező, mert az élelmi rostokhoz hasonlóan megkötik a bélben az epesavakat, gátolják felszívódásukat. Ajánlható fűszerek az előzőkön kívül: bazsalikom, majoranna, babérlevél, szerecsendió, vasfű, petrezselyem.A rozmaringból készült tea antibakteriális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő. A rozmaringleveleket teakeverékekben epe-és vizelethajtó, szélhajtó, idegerősítő és étvágygerjesztő hatása miatt is használják.

A teafőzet elkészítése: 1 csésze forró vízzel forrázzunk le az 1 teáskanálnyi összevágott rozmaringlevelet, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk. Ezt használhatjuk a fejbőrre is, ha korpásodik a hajunk!

(A recept általános elkészítést és adagokat tartalmaz. Személyes használat esetén mindig egyeztessen szakemberrel, orvosával, gyógyszerészével)


A gondolkodás és a memória romlásának megelőzésében a kielégítő fehérje, C-vitamin-, B-vitamin-csoport- és a folsav-ellátottságnak különleges fontossága van. Fogyasszon minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt, valamint ezekből frissen facsart gyümölcs illetve zöldséglevet. Pürésítéssel, apróra vágással segíthetünk a fogazati problémákon. Előnyösek a más rostban gazdag, magas összetett szénhidrát tartalmú élelmiszerek is, pl.: barna rizs, teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerek és péksütemények.


A bélmozgást többek között a savanyú tejkészítmények segítik, amelyek egyben a fokozott fehérjeszükséglet kielégítéséhez is hozzájárulnak. A gyakori székrekedés megelőzésére, enyhítésére adjon búzakorpát ételeihez és igyon sok folyadékot! A folyadék lehet aludttej, kefir, kompótlé, valódi gyümölcsszörp, tejes gyümölcsturmix, savanyú káposzta vagy a kovászos uborka leve is, amelyek mind jó hatásúak székrekedésnél. Kerülendők viszont a kávé, a cukrozott szörpök, a különböző szénsavas üdítők.

Egyre többen tejcukor érzékenységgel küzdenek, azok számára a laktózmentes tejtermékek, laktózmentes tápszerek használata javasolt.


Újbuda 60+ Program