Tehetsége nagyon fiatalon megmutatkozott, 7 évesen már két polonézt szerzett. A kis csodagyerek híre megjelent a varsói lapokban, s a fővárosi arisztokrata szalonok látványossága lett, jótékonysági koncerteket adott. Nyaranta a szünidőt vidéken töltötte, itt fedezte fel a lengyel népzenét, ami zeneszerzői pályájának gyökerét képezte, s melyet zongoradarabjai útján, a mazurkán keresztül az egész világgal megismertetett. Tanulmányai után először Bécsben, majd Párizsban telepedett le, ahol remekművei nagy részét írta, amelyet lelkesedéssel fogadott a kritika és a koncertközönség. Írók, művészek baráti társaságába tartozott, akiknek legszívesebben játszotta el műveit. Elsősorban szóló darabokat komponált zongorára, de mindegyik művében szerepel a zongora. Ő írt először önálló műfajként balladát és scherzót. Chopin új stílusaa romantikus kifejezőeszközöket is tükrözte, a zongorajátéka, lágy, lírai hangzása végletes dinamikai ellentétekkel, érzelemgazdag és virtuóz előadásmóddal párosult. A zongora poétájaként, rabjaként és zsenijeként is emlegették. E hangszerre írta két zongoraversenyét, gyűjteményes műve a 24 prelűd és az Etűdök, de népszerűek rövidebb zenedarabjai, keringői, noktürnjei. A lengyel népzene fordulatait polonézeibe és mazurkáiba iktatta, így a romantikus népies zene megindítója lett.
Chopin tuberkulózisban vagy a genetikai eredetű cisztás fibrózisban szenvedett, utóbbira utalna a gyakori tüdőgyulladása, s hogy 22 évesen sem kellett borotválkoznia. Soha nem született gyereke annak ellenére, hogy hosszú és szenvedélyes kapcsolat fűzte George Sand írónőhöz. Ebből arra is lehet következtetni, hogy a betegségre szintén jellemző sterilitás érte el.
1849. október 17-én halt meg, Párizsban temették el, szívét azonbanvégakaratának megfelelően nővére, Ludwika kivetette és hazavitte Varsóba, ott őrzik ma is. Konyakban tartósítva egy lepecsételt üvegurnában pihen a Szent Kereszt templom egyik oszlopának belsejében. Egy kő idézi ott Szent Máté Evangéliumát: "Ahol a kincsed, ott lesz a szíved is". Testét a párizsi Pére-Lachaise temetőben helyezték örök nyugalomra.
Temetésén koporsójára lengyel földet szórtak, és Mozart Requiemjét énekelték, ugyanis Mozart volt Bach mellett Chopin példaképe.
Felhasznált oldalak:
http://mult-kor.hu/20080625_konyakban_azo_sziv_rejti_chopin_halalokat
60+ Program