Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 29. hétfő, Péter

Kánikulai hasznos tanácsok

Az életkor előrehaladtával egyre kevésbé működnek tökéletesen a szervezet hőségszabályozó mechanizmusai. Ezért az idősebb korosztály tagjai szenvedhetnek legtöbbet a kánikulában.

Egyrészt mert már kevesebbet izzadnak, nem érzékelik pontosan a környezeti hőmérsékletet és a szomjúságot sem. Sajnos kevés folyadékot isznak, ezért a test túlmelegedhet, ami hamarabb vezethet kiszáradáshoz. A hőséghez való alkalmazkodásukat befolyásolják még más tényezők is, mint például a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri problémák, a veseműködési és anyagcsere zavarok, a cukorbetegség, vagy a vízhajtó gyógyszerek szedése.


Néhány jó tanács a forró nyári napokra:

Fordítsunk figyelmet környezetünk hűtésére! Hajnalban és éjszaka szellőztessünk, napközben pedig sötétítsük el a lakást! A légkondicionáló berendezést 27 foknál ne állítsuk hűvösebbre, s szakaszosan használjuk a berendezést. A ventilátor a belső levegőt forgatja meg, még jobban kiszárít bennünket, ezért még többet kell inni. Jó hatású a nedves törölköző a homlokra, csuklóra, nyakba. Javítja még a közérzetet a langyos vízzel való zuhanyozás, vagy a 20-22 C°-os vízben történő lábhűtés. Viseljünk természetes alapanyagú szellős ruhát!

Fogyasszunk elég folyadékot akkor is, ha nem vagyunk szomjasak! 1,5-2.0 liter napi folyadékfogyasztásra van szükség, de a vízhajtót szedők ennél többet igyanak és gondoskodjanak a sóvesztés pótlásáról! Fontos szerepe van a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag egészséges táplálkozásnak. Az ásványvíz-fogyasztóknak az alacsonyabb (500 mg/liter) ásványianyag-tartalmú vizek fogyasztása javasolt a túlzott felhalmozódás elkerülése miatt. A vízhajtó szedése, a vérnyomást csökkentő gyógyszerek mellett még körültekintőbbnek kell lenni. Az alkohol és a cukrozott gyümölcsital fokozza a szomjúságot, ezek nem ajánlottak.

A nagy melegben fáradékonyabbnak, bágyadtabbnak érezzük magunkat, hiszen a szervezet a hőleadással jelentős munkát végez, ami elsősorban a szívműködést terheli. A kánikulában megerőltető lehet még a könnyebb háztartási munka is, vagy a bevásárlás. Feladatainkat célszerű a kora reggeli, vagy esti órákban végezni.

Ügyeljünk a konyhatechnikai szabályok betartására, az élelmiszerek tárolására, hűtésére! A megmaradt élelmiszereket gondos hűtés után, újrafogyasztás előtt felforralva, sütve fogyasszuk!


Vigyázzanak magukra a nagy melegben is!


60+ Program