Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 22. péntek, Cecília

Emlékezzünk a hősökre!

Október 6-a az Aradi Vértanúk Emléknapja. Az 1848-49-es szabadságharc bukása után a hazájukat védelmező honvédtiszteket, katonákat halálra ítélték, kivégezték. 1849. október 6-án 13 honvéd főtisztet végeztek ki Aradon. Rájuk emlékezünk ezen a napon.

„A világ birája, a történelem fog e kérdésre felelni. Legyenek a szentemlékű vértanúk megáldottak poraikban, szellemeikben a hon szabadság Istenének legjobb áldásaival az örökké valóságon keresztűl; engem, ki nem borúlhatok le a magyar Golgota porába, engem October 6ka térdeimre borúlva fog hontalanságom remete lakában látni a mint az engem kitagadott Haza felé nyujtva agg karjaimat a hála hő érzelmével áldom a vértanúk szent emlékét hűségükért a Haza iránt, 's a magasztos példáért, melyet az utódóknak adtanak; 's buzgó imával kérem a magyarok Istenét hogy tegye diadalmassá a velőkig ható szózatot, mely Hungária ajkairol a magyar nemzethez zeng. Úgy legyen. Amen!”

Kossuth Lajos ezekkel a megemlékező szavakkal szónokolt, melyekkel külföldre menekülése során 1890. szeptember 20-ánTorinóból üzent. A külföldre menekülteket távollétükben elítélték és nevüket akasztófára kiszögezve közszemlére tették. 1851 szeptemberében így akasztották fel jelképesen többek között Kossuth Lajost is.

Hosszú évtizedekig titkos megemlékezéseket tarthattak az évfordulón, a tiszteletadás az 1867-es kiegyezés után volt csak megengedett. Az I. világháború után a politikai rendszerek elvárásainak megfelelően a közbeszédben, az oktatásban már kissé szabadabb volt az emléknap méltatása. A rendszerváltozás után2001-ben a kormány nemzeti gyásznappá nyilvánította ezt a napot.

Az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulóján a közmédia idén tematikus nappal tiszteleg a szabadságharc mártírjainak emléke előtt.

Hajtsunk mi is fejet az emlékük előtt, gondoljunk szeretettel a hazáért a vérüket is feláldozó híressé vált és névtelen hősökre!

 

 

Újbuda 60+Program

készült: internetes források felhasználásával

kép forrása: Wikipedia