Az egyre hosszabbodó sötét időszak nem kedvez a levertségünknek, a romló lelkiállapotunknak. Most még a vírushelyzet miatt is nő a bezártság érzése, egyeseknél a szorongás. Szerencsére még van némi napsütés, de már kevesebbet mozdulunk ki a lakásból, nem járunk társaságba. TV-t nézünk, esetleg olvasgatunk, de általában kevesebb tevékenységben találunk örömet.
Ilyenkor ránk törhet a szezonális depresszió, ami csak kora tavasszal oldódik. Ennek hátterében kémiai folyamatok is állnak. A fény hiányában a szervezetünkben kevesebb melatonin hormon termelődik, ami az alvást segíti, ezzel párhuzamban csökken a szerotonin hormon szintje, ami búskomorsághoz, lehangoltsághoz vezet. Előfordul ezért, hogy rosszkedvűek, fáradékonyak, aluszékonyak leszünk, ami lehet a szezonális depresszió jele is.
Kétségbeesés helyett mit tehetünk? Tudatosan felkészülünk erre az időszakra és aktívan igyekszünk befolyásolni a kellemetlen közérzet megszüntetését. Sétáljunk rendszeresen, minél többet a szabadban, mozogjunk! Táplálkozzunk egészségesen, igyunk sok vizet! Próbáljuk ki a gyógyteákat, a citromfű, az orbáncfű, vagy a galagonya főzetét! Napi egy csésze csodát tehet. Keressünk örömet adó elfoglaltságot és próbáljunk örülni minden apró sikernek! A passzív várakozás, megadás, nem visz előre!
Éljünk aktívan az egészségünkért!