Növények, melyek, jótékony hatással vannak a májra, hozzájárulnak a tisztításhoz, az egészséges működéshez:
Az Egészségtudományi Központban regisztrált 5000 gyógynövény közül csak 7 felel meg a céljainknak. Melyek ezek a gyógynövények?
1) Articsóka (Cynarascolymus) csökkenti a zsír- és koleszterinszintet a májban. A kutatók azt találták, hogy az articsókakivonat jelentős antioxidáns hatással rendelkezik, amely képes megvédeni a máj sejtjeit a károsodástól. Az articsóka serkenti az epe ürülését a májból, és az orvosok szerint ez segít a gyomorégés és az alkohol okozta másnaposság tüneteinek csökkentésében. Az articsókát magas koleszterinszint, irritábilis bél szindróma (IBS), veseproblémák, vérszegénység, folyadék-visszatartás (ödéma), ízületi gyulladás, húgyhólyag fertőzések és májbetegség esetén is alkalmazzák.
2) Cikóriagyökér véd a kémiai anyagok hatására felszabaduló szabadgyökök és a máj esetleges károsodása ellen. A cikóriakivonattal való előkezelés jelentősen csökkenti az oxidatív stresszt és megakadályozza a sejtkárosodást, végső soron javítja a máj mérgezéses állapotát. Jótékony antioxidáns hatása mellett a cikóriagyökér támogatja a máj működését, és megfontolásra érdemes, ígéretes szerepet tölthet be az oxidatív stressz és a májkárosodás megszüntetésben bizonyos helyzetekben.
3) Máriatövis (sylimarin) membránstabilizáló és antioxidáns hatást fejt ki, elősegíti a májsejtek regenerálódását. Továbbá csökkenti a gyulladásos reakciót, és gátolja a fibrogenezist a májban. Ezeket az eredményeket kísérleti és klinikai vizsgálatok igazolták. Az oxidatív stressz okozta krónikus májbetegségekben (alkoholos és nem alkoholos zsírmájbetegség, kábítószer és vegyszerek által kiváltott mérgezéses májbetegség) az olyan antioxidáns gyógyszerek, mint a sylimarin, jótékony hatású lehet.
4) Pektin segít meggyógyítani a májat akut és krónikus folyamatok esetén, normalizálja a koleszterin-anyagcserét és visszaadja a szervezet erejét.
5) Homoki szalmagyopár (Helychrysumarenarium) görcsoldó, vértisztító és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, amelyet évszázadok óta használnak a máj serkentésére és méregtelenítésére. A népi gyógyászatban általánosan használatos a májbetegség kezelésére, és segít a szervezetet megszabadítani a méreganyagoktól, nehézfémektől, baktériumoktól és a légszennyező anyagoktól.
A májunk védelmére több ajánlást kaphatunk a hétköznapokban. A népi gyógymód sokszor beválik, de nem minden gyógynövény alkalmas e célra. A fenti öt növény alternatív alkalmazását az orvosok is támogatják, gyógyszertárban beszerezhetők, de a máj megfelelő működését az egészséges táplálkozás segíti a legjobban. Fordítsunk figyelmet az egyik legösszetettebb, legkülönlegesebb szervünk, a máj egészséges működésének megtartására!
Internetes források felhasználásával!
60+Program