Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 29. péntek, Taksony

Bármi nehézség árán hűnek lenni

Gárdonyi Géza a magyar irodalom egyik klasszikusa, költő, drámaíró, újságíró, pedagógus, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja. Nehéz sorsot örökölt, családjával nélkülözések közepette élt. Mindezek ellenére fennkölt gondolkozású, rendkívül emberszerető volt, munkáiból mélabús költőiség és bölcsesség árad. Írásmódja nem hasonlít senkiéhez, sajátos, egyéni hangvétel jellemzi. Pályáját folyamatos útkeresés jellemezte, népies hangvételű novellái, elbeszélései, de elsősorban történelmi regényei révén vált ismertté. Szellemének gyökerei a magyarság ezeréves földjéből táplálkoztak, őserejű művészetét nem rontotta meg semmi idegenszerűség. Nyelvében és érzéseiben, lelkében is igazi magyar volt.

Ziegler Géza néven Agárdpusztán született 1863. augusztus 3-án a géplakatos és a nála húsz évvel fiatalabb földművelő árvalány gyermekeként. Apja luteránus, anyja katolikus vallású volt, de a hét gyermeket kényszerűségből katolikusoknak keresztelik. Géza, a kis iparosfiú megszereti a parasztgyerekeket és a falusi környezetben sok jó emberre talál. Majd a sárospataki református kollégiumban folytatja tanulmányait, ahol elég gyönge tanuló volt. Az apa nyughatatlan természete, vándorlásai sok bajt okoztak az egész családnak, ezért a budapesti református gimnázium tanulója lesz, majd az egri érseki katolikus tanítóképző-intézetben tanul. Iskolái befejezésével csekély fizetségért segédtanítói-segédkántori állást vállal egy Somogy megyei kis községben. Annak ellenére, hogy alkalmazói rendkívül elégedettek tanítói munkájával, a nyomorúságos élet keserűségében be akar állni a ferencesrendi szerzetesek közé. Azonban ezt a kérelmét is meggátolják. Közben cikkeket írogat, hírlapírói karrierje Győrben indult el, ahová feleségével lesz. Írásaiban panaszkodik a cselédsorsban élő néptanítók helyzetéről. Gárdonyi Z. Géza írói nevét egyes hírek szerint tizenhét évesen a szomszédos település, Gárdony után választotta. Rövid életű házasságából négy gyermekük született, akikről mindig megkülönböztetett szeretettel gondoskodott. A Magyar Hírlapnak dolgozik, fordít, s az újságírás elől a vidéki magányba, Egerbe távozik. Néptanítóként indult, újságírással folytatódott. Az írás mellett sokat olvas, fest, rajzol, hegedül, orgonál, zenét szerez, fényképez… itt írja egyik legismertebb művét, az Egri csillagokat. A Nemzeti Színházban páratlan sikerrel bemutatásra kerül A bor című színműve, mely egy évben ötven előadást ért meg. Természettudománnyal, régészettel, művelődésszervezéssel, hagyományápolással is foglalkozott. Ezerarcúságáról ismert, jól sakkozott, vívott, vállalkozása is volt. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választják, Egerben utcát neveznek el róla. A világháború kitörése, a proletárdiktatúra nagyon megviselik, különféle sérelmek érik, betegeskedik. Halála 1922. október 30-án következett be, november 1-én Eger város főterén a koporsó érseki beszentelése után elbúcsúztak az írótól. A halottat az egri vár földjében hantolták el.

 

A magyar irodalom egyik sokszínű alkotója halálának 100. évfordulóján emlékezzünk rá!

 

Gárdonyi Géza: Egri csillagok

Dobó István esküje

„- Esküszöm az egy élő Istenre - hangzott az ünnepi mormolás - ...hogy véremet és életemet a hazáért és királyért, az egri vár védelmére szentelem. Sem erő, sem fortély meg nem félemlít. Sem pénz, sem

ígéret meg nem tántorít. A vár feladásáról sem szót nem ejtek, sem szót nem hallgatok. Magamat élve sem a váron belül, sem a váron kívül meg nem adom. A vár védelmében elejétől végéig alávetem akaratomat a nálamnál feljebb való parancsának. Isten engem úgy segéljen!

- Úgy segéljen! - zúgták egy hanggal.

- És most magam esküszöm - szólt Dobó, két ujját a feszületre emelve. - Esküszöm, hogy a vár és az ország védelmére fordítom minden erőmet, minden gondolatomat, minden csepp véremet. Esküszöm, hogy ott leszek minden veszedelemben veletek! Esküszöm, hogy a várat pogány kezére jutni nem engedem! Sem a várat, sem magamat élve meg nem adom! Föld úgy fogadja be testemet, ég a lelkemet! Az örök Isten taszítson el, ha eskümet meg nem tartanám!

Nem kételkedett azon senki. Lángolt mindenkinek az arca, mert tűz égett mindenkinek a szívében. A Dobó esküjére minden kard kivillant. Egy lélekkel kiáltották:

- Esküszünk! Esküszünk!”