Az UV-C sugarak normál esetben elnyelődnek az atmoszférában és az ózonrétegben, csak az elvékonyodott ózonréteg miatt érik el a földfelszínt. Ezért okozhat bőrgyulladást, idővel pigmentálódást, a bőr felső rétegének megvastagodását. Ellene különösebb védelmet nem szükséges biztosítani. Baktériumölő, sterilizálásra használják.
UV-B sugarak a természetes napfénynek mindössze 1/15-öd része, mely képes kiváltani az UV-C sugarak kellemetlen hatásait és felelős a fény okozta rákképződést okozó hatásokért is, mert közvetlenül károsítja a DNS-t.
Az UV-A sugarak a földre érkező sugárzás legnagyobb része, melyek a legveszélyesebbek az emberi szervezetre, mert 500-1000-szeres intenzitással vannak jelen. Károsítják a kollagénrostokat, amely hozzájárul a bőr öregedéséhez, roncsolja a bőrben lévő A-vitamint. A legszembetűnőbb a bőr azonnali barnulása, a pigmentfoltok sötétedése. Napok múlva is jelentkezhet bőrpír, gyulladás és közvetve is van rákkeltő hatása a DNS-re kifejtett károsító hatás miatt.
A káros tartományban lévő sugarak a bőrben és a szemben nyelődnek el, s a hatásaik jelentkezhetnek azonnal, de később is. Ezért legjobb, ha időben és kellően védekezünk. Óvjuk bőrünket a megfelelő ruházattal, kalappal, UV-szűrős napszemüveg viselésével! Lehetőleg a déli órákban, amikor a legmagasabb az UV-sugárzás, ne tartózkodjunk napon és használjunk különböző fényvédő krémeket!
A különféle bőrtípusú emberek eltérő módon barnulnak, égnek le. A legveszélyeztetettebbek a fehérbőrűek, s a legszerencsésebb barna bőrűek ritkán égnek le.
Sokan nem tudják, hogy nem csak a közvetlen napsugárzás veszélyes, de amikor az ultraibolya sugárzás visszatükröződik a hóról, jégről, homokról, vízről, akkor is könnyen megéghet a bőr. A sugárzás kb. 90 százaléka átjut a felhőkön, így felhős időben és árnyékban is le lehet égni.
A meglévő bőrbetegségeket is ronthatja az erős napon tartózkodás, s a nagy mennyiségű UV-sugárzás segíti a szürke hályog kialakulását.
Élvezzük a napsütést, a nyarat, de kellő mértékkel! Legyünk elővigyázatosak egészségünk védelmében!
készült: internetes források felhasználásával