Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 19. csütörtök, Viola

Advent jelképei

Advent a Karácsonyt megelőző készülődés négyhetes időszaka. Karácsony előtti negyedik vasárnapon kezdődik és december 24-én ér véget. A szó latin eredetű, amely fordítása az Úr eljövetelét jelenti. Ez a lecsendesedés, befele fordulás időszaka. A keresztény hívők számára a böjtölés és az imádkozás ideje, hogy Karácsonykor testi-lelki megtisztulással köszönthessék a megszülető Jézus Krisztust.

Mivel ez egy mozgó ünnep, minden évben más dátumra esik Advent négy vasárnapja.

Az idén Advent első vasárnapja: december 1.

Advent második vasárnapja: december 8.

Advent harmadik vasárnapja: december 15.

Advent negyedik vasárnapja: december 22.

 

Az adventi koszorú hagyománya az ősi germán kultúrából gyökerezik, mivel ők már a kereszténység felvétele előtt ünnepelték a Fény születését. Nagyon várták a téli napfordulót, ami után hosszabbodnak a nappalok, s a fény veszi át az uralmat a sötétség felett. Ebben a várakozásban fenyőágból varázsköröket készítettek, amely a hiedelem szerint segített elűzni a házból a rossz szellemeket. Ezek a vörös és arany szalaggal átkötött varázskörök voltak az adventi koszorú ősei. Egy német evangélikus lelkész készítette az első adventi koszorút 1839-ben az általa alapított gyermekotthonban, amely fenyőágakkal és 24 gyertyával díszített szekér kereke volt a plafonról lógatva. A Jézus születését megelőző várakozás ideje a naponta eggyel több gyertya fényénél így kellő ünnepélyességgel telt. Ennek nyomán terjedt el az idők során egy ennél kisebb fenyőkoszorú, melyen a családok advent vasárnapjain négy gyertyát gyújtottak.

Napjainkban is él a szokás, hogy az adventi koszorún hagyományosan minden vasárnap eggyel több gyertyát gyújtanak meg. A protestáns hagyomány szerint eredetileg az adventi koszorú gyertyái pirosak voltak. A katolikus vallási hagyományban terjedt el a lila és rózsaszín gyertya, ahol a lila a bűnbánat és megtérés, a rózsaszín az örvendezés színe. A keresztény kultúrát követve három lila és egy rózsaszín gyertyát helyeznek el a koszorún.

Az első vasárnap egy lilát gyújtanak, amely az egyház színe és a hitet jelképezi, benne Ádámot és Évát. A lila szín arra utal, hogy a bűnben élő ember a hit segítségével a megtisztulás után elindul a megváltás útján. Ezen a napon a templom díszítése és a miséző pap ruhája is lila színű.

A második lila adventi gyertya a reményt jelképezi. A jelentéstörténet arra vezethető vissza, hogy az Isten megígérte a zsidó népnek, hogy tőlük érkezik majd a messiás, a megváltó, melyet ők reménykedve fogadtak.

A harmadik vasárnap a koszorún a különleges rózsaszínű gyertyával az örömet jelképezi. Ekkor Szűz Máriára emlékezünk, aki Fiút szült az emberiség örömére.

A negyedik vasárnap lila gyertyája Keresztelő Szent Jánosra utalva a szeretetet szimbolizálja. Ő Jézus eljövetelét hirdetve szeretettel jutott az emberek szívéhez.

Napjainkban már sokféle színes koszorút és gyertyadíszeket készítünk adventkor, melyek hagyománya sokszor nem követi a tradíciót. A hagyományok tisztelete, ápolása mellett ebben az időszakban is legalább annyira fontos a szeretet, az öröm megélése, melyre minden embernek lehetőség adatik.

 

Szeretetteljes adventi felkészülést kívánunk!

 

 

Újbuda 60+ Program

 

 

(készült: internetes források felhasználásával)

 

kép forrása: pixabay.com