Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 12. kedd, Jónás, Renátó

Kedvelt nyári gyümölcsünk a dinnye

Két alapvető változatát ismerjük. Az egyik a sárgadinnye, a másik a görögdinnye. Botanikailag mindkettő a kobakosok,- a tökfélék – családjába tartozik.

Vegyük először a sárgadinnyét!

A sárgadinnye húsának színe a sötétsárgától a halványzöldig, sokféle lehet. A sárgadinnye akkor érett, ha az a kocsányától leválik. Ez látható magán a gyümölcsön is. Továbbá pedig a szárral ellentétes oldalon, főleg a vékonyabb héjú dinnyéknél a héj benyomható. Az érettség legbiztosabb jele az, hogy a dinnye kellemes, átható illatot áraszt magából.

A dinnye, amellett, hogy nagyon ízletes, kellemes gyümölcs, gazdag vitaminforrás is. Kiemelkedő a béta-karotin tartalma, amiből az A-vitamin képződik. A jól beérett dinnye tartalmaz még B3 és B6-vitamint is. Húsának rostossága a bélműködésre kedvező hatással van. Kalóriatartalma alacsony, hatóanyagai késleltetik az öregedés folyamatát és segítik az immunrendszer egészséges működését. Magas cukortartalma miatt a túlsúllyal küszködők mérsékelten fogyasszák!

De ne akadjunk el a sárgadinnyénél, mert itt van a méltó társ, a görögdinnye !

Neve nem a görögökre, hanem a görgethetőségére utal.

Nálunk meghatározott dinnyetermesztő körzetek alakultak ki. A legismertebb Heves megyében Csány község, ahol a legízletesebb dinnye terem. Az e körzetben termesztett, hagyományos magyar fajtáknak a színe sötétzöld, húsa piros és a magjai feketék.

Vannak eltérő, világosabb húsú dinnyék, sokféle színárnyalattal, de ezek íze elmarad a piros húsúakétól. Magyarországon elterjedt egy sárga bélű görögdinnye is. Ennek szentesi fajta a neve, utalva a szentesi termőtájra.

Az utóbbi évtizedekben nálunk is tért hódítottak a Kanadából származó, különféle csíkos és cirmos, hosszúkás formájú dinnyék.

A szakemberek szerint az a dinnye, amelyik megütögetve kongó hangot ad, az érett, amelyik viszont tompa puffanó hangot ad, az vagy túlérett, vagy a hosszú tárolás következtében megposhadt.

Egy dinnyetermesztőtől kérdeztem meg, hogy honnan lehet tudni, melyik a jó dinnye. Meg is válaszolta félreérthetetlen pontossággal: „ Érteni kell hozzá!”

Na de ne keseredjünk el, ha nem értünk annyira a dinnyéhez, mint a dinnyésgazda, mert a görögdinnye, - amellett, hogy nagyon kellemes gyümölcs, igen hasznos is a fogyasztó számára. Több, mint 90%-a víz, így belülről mossa a szervezetet.

Legjelentősebb hatásai: Salaktalanít, a vér sav-lúg egyensúlyát helyre állítja és megkönnyíti az emésztést.

Itt a dinnye érés ideje, most együnk ,minél több dinnyét!

Béky Zoltán