Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 1. vasárnap, Elza

Bevált népi gyógymódok

A régi öregek évszázadokon keresztül gyógyítottak egyszerű, tapasztalati tényeken alapuló házi praktikákkal. A múlt század húszas éveit megelőzően még nem volt általánosan elérhető az orvosi ellátás, nem voltak korszerű gyógyszerek, ezért az egyszerű, szegény emberek a kertjükben megtermelt növényekkel enyhítették a bajt. A bevált népi gyógymódokat használták a városiak is. Ha a fertőző betegségeket nem kapták el gyerekként, akkor magas kort értek meg dédapáink. Kár, hogy feledésbe merültek az étkezési szokásaik.

Az állatokat nem tanítják, hogy vannak mérgező növények, mégis kiválasztják, s azt nem eszik meg. Nem tanulták, hogy mely füvekkel gyógyíthatják a szervezetüket, vagy karban tarthatják a bélműködésüket, mégis megtalálják azokat. A lakásban tartott kutyákat mért érik el azok a betegségek, melyek az embereket is? S miért nem tudjuk mi emberek, hogyan kerüljük el eleve a betegségeket?

Télen a falvakban élő ember fő táplálékát a bab, a krumpli, a káposztafélék adták. Szabolcsban a bab mellé is savanyú káposzta került tészta helyet, mert ez ingyen volt, és sűrítette a levest. A savanyú káposzta képviselte a savanyúságot (salátát), persze nem tudták, hogy a vastagbél normális működését támogatták ezzel. A háziasszonyok bőven használtak rászórva piros paprikát és vékony csíkokra vágott lilahagymát, ezzel pótolták a C-vitamint. Immunerősítőnek ott volt a tök, a sütőtök a tökmag, ami a prosztata legjobb védelmezője. Az asztalra mindig került kukorica, vagy diós, mákos metélt. Reggelire mangalica szalonnát ettek, amelyről ma már ismert, hogy tápláló, és tisztítja a vért. A szegény embernek nem telt cukros ételekre, a gyerekeket sem tömték édességgel.

A mák Közép-Ázsiából származik, de fogyasztása Európában elterjedt. A magyar étkezési szokásokban is előkelő helyet foglal el. Tele van (csontépítő), magnéziummal, (Omega4) növényi zsírsavval, aminosavakkal, enzimekkel és még foszfort, kalciumot, káliumot és vasat is találunk benne. A telítetlen zsírsav összetétele miatt megelőzhető a trombózis és embólia kialakulása. Normalizálja a vér koleszterinszintjét, miközben fokozza a szervezet védekező mechanizmusát. Kevesen tudják, hogy lassítja az öregedési folyamatokat; fékezi a csontok leépülését, és elkezdi újra építeni a ritkult csontszöveteket. Kiváló tápanyag a csontritkulás megelőzésére, a magas vérnyomás normalizálására, görcsoldásra. Megszünteti (frontváltozásnál) a lábban keletkező görcsöt. Továbbá, növeli a szellemi teljesítőképességet, jótékonyan hat a sebek gyógyulására. Nem azonnal, hosszabb távon (2-3 hónap) fejti ki gyógyító hatását.

Egy fogyasztási javaslat: A darált mákot kevés vízzel összekeverjük, mézzel vagy cukorral ízesítjük, dunsztosüvegbe tesszük, majd a hűtőbe tároljuk. Az első hónapban naponta, minimum 1 evőkanállal fogyasztunk belőle. Később (a szervezet állapotától függően) két naponként.

A burgonya fogyasztása segíti az emésztést. Táplálékfogyasztásunknál előkelő helyet foglal el. Nem hizlal, ha nem zsírban sütjük. Ezt nehezen tudja megemészteni a szervezet, ezért káros. Az összes növényi fehérjét tartalmazza, a káliumot, kalciumot, foszfort és vasat. Még a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, mert a benne lévő szénhidrát lassan szívódik fel, így nem dobja meg a vércukorszintet. Rendszeres fogyasztása egyensúlyban tartja a szerveket, csökkennek a gyomor- és a bélpanaszok. Sós lében főzve, vagy héjában főzve fogyasszuk.

A cékla gyógyító hatása, élettani fontossága már régóta ismert. Csodaszerként is emlegetik, különösen rákos daganat megelőzésére ajánlott táplálék. Levét nyersen ezért is fogyasztják. Nagyon magas a szilícium tartalma, mely hatására a szervezet védekező képessége nagymértékben fokozható. Nyers cékla hatására a szervezet védekezésében vezető szerepet játszó sejtek, a nyiroksejtek (limfociták), plazmasejtek és faló-sejtek felszaporodnak, és az elhalt, kóros sejtek száma is növekszik. A cékla számos más ásványi anyagot és nyomelemet is tartalmaz: káliumot, foszfort, ként, jódot, vasat, rezet, mangánt, céziumot. B1-, B2-C- és P-vitamin is található benne. A vérképzést segíti és vérzéscsillapító. Ezeken kívül a cékla javítja az idegműködést és az emésztést is.

A bab serkenti a sejtek fehérje anyagcseréjét, regenerációját, segíti a máj, a vese működését. Szabályozza a szervezet anyagcseréjét, elősegíti a víz kiürülését, segíti a zavartalan vérkeringést, ezáltal a szív működését is. A Kidney-bab például nemcsak külsőre hasonlít a vesére, de segíti a vese működését.

Indokolatlanul mellőzött étel a lencse, pedig kevés ilyen könnyen emészthető, mégis tápláló zöldségünk van. Igen magas a fehérjetartalma, és rendelkezik valamennyi, a szervezetünk számára fontos és nélkülözhetetlen esszenciális aminosavval, amelyet a szervezetünk nem tud önállóan előállítani. Mindemellett nem allergén, viszont jól emészthető, legkevésbé, vagy egyáltalán nem puffasztó, mint a bab. Tartalmaz még vitaminokat, ásványokat, és az anyagcseréhez fontos nyomelemeket. A cukorbetegeknél sem okoz gondot, mert a benne lévő szénhidrát lassan szívódik fel.

A vöröshagyma és a fokhagyma tisztító hatású. A szennyezett levegő káros hatással van a tüdőre, melyet a mindennapi hagyma fogyasztásával lehet védeni. Tisztítja a szemet! A vörös- és a fokhagyma olyan, mint az emberi sejt. Segítik eltávolítani a veszélyes mérgező és salakanyagokat a sejtekből, egyben ellenállóvá teszi, és erősíti az immunrendszert. Most a járvány alatt a vöröshagyma fertőtlenítő szerepét hangsúlyozzák. Tálkán felaprítva tisztítja a levegőt a szobában.

A sárgarépa fogyasztása gyógyító hatással van a szem és bőrproblémákra, mert javítja a szem vérkeringését és működését. Továbbá csökkenti a koleszterinszintet, savtalanítja a vért, ezzel elősegíti a máj működését.

A paradicsom négy kamrája és piros színe hasonlít a szív tulajdonságaihoz. A benne lévő antioxidánsok hatása erősebb a C-vitaminnál, amely lassítja a sejtek öregedését.

A szőlőfürt formája hasonló a szívhez. A szőlőszem olyan, mint egy vérsejt, ez a tökéletes gyümölcs élénkíti a szívet és a vért. Vértisztító, idegerősítő hatása is kiemelkedően jó. A szőlő magjának a gyógyító hatása is ismert.

A dió az agyhoz hasonlít, jobb és bal félteke, a kisagy és a nagyagy. Fogyasztása jelentősen segíti az agyműködést, féregölő, vértisztító, és emésztő szervek munkáját segítő szerepe ismert.

A zeller, a kínai kel és a kelkáposzta kalciumot tartalmaznak, és erősítik a csontokat. Ha nincs elég kalcium az étrendedben, a szervezet kivonja a csontokból és emiatt a csontok meggyengülnek. Ezeknek a növényeknek a fogyasztása megerősítik a csontozatot és fontos vitaminokat is tartalmaz.

A spenót K-vitaminban gazdag étkezési zöldség, elősegíti a bélmozgást, a gyomor működését, és vastagbél tisztító hatása ismert. A fekvő betegek számára különösen javasolt a fogyasztása.

A fenti javaslatokat kipróbálás előtt egyeztesse orvosával, gyógyszerészével!

/Internetes források felhasználásával készült./