Iskoláit Kecskeméten, Szabadszálláson, Sárszentlőrincen, Aszódon, Selmecbányán végezte. Sopronban volt katona, de gyenge fizikuma miatt leszerelték. Volt házitanító, dolgozott újságszerkesztőnél, vándorszínésznek állt, miközben számtalan verset írt. Közöttük kiemelkedő szerepet kaptak a forradalomhoz, a szabadságharchoz kötődő költemények. Ezekben az egyén és a világ dolgait kapcsolja össze, miközben látomásszerű költői képek megjelenítésével aggódik a haza sorsa, jövője iránt. A „XIX. század költői” című versében például a francia forradalom és a felvilágosodás gondolatai jelennek meg, és a költők feladataiként megfogalmazott soraiban saját ars poetikáját közli. Az „Egy gondolat bánt engemet” versében megjeleníti a világszabadság, mint a végső cél elérésének óhaját, melyért a költő meghalni is kész. Az 1848. március 15-i forradalomban tevőlegesen részt vállalt, többek között elszavalta a „Nemzeti dal” című lelkesítő költeményét.
1849-ben a segesvári csata után eltűnt.
Az idei bicentenáriumi évforduló során emlékezünk a költőre! Többek között arra keressük a választ, hogy mit jelenthet ma számunkra Petőfi? Mit üzennek költeményei hazaszeretetről, szerelemről, boldogságról, sorsokról, becsületről? Mindannyian már korán megismertük az „Anyám tyúkja”, vagy a „Befordultam a konyhába” költeményeit, gyönyörű tájleíró verseit, de miként őrizhető meg nyelvezete, példaadó kiállása a közösség ügyeiért?
A szép tavaszi nemzeti ünnepünkön hajtsunk fejet a nagy magyar költő, Petőfi Sándor emléke előtt, s hallgassuk, mondjuk el egyik leghatásosabb versét!
Szép ünnepet!
László Attila | A költő visszatér
NAGY SZILÁRD Feat. RAGÁNY MISA & ALL STARS - NEMZETI DAL
készült: internetes források felhasználásával