A hegy elnevezésére többféle magyarázatot ismerünk. Az egyik szerint neve az Adler-berg magyarosításából született. Elképzelhető, hogy egy nyelvtorzulás után a tükörfordításnak köszönheti ezt a nevet, ugyanis a Mátyás király korában betelepült svábok Adelsbergnek hívták. De a legérdekesebb feltevés a névadással kapcsolatban az, miszerint Buda 1686-os felszabadító ostromakor a hegyről a vár felé repülő sasok jelezték a keresztény seregeknek a törökök felett várható győzelmét.
A Sas-hegy élővilága rendkívül összetett. Megtalálható itt a galagonya, a kökény, a virágos kőris és a molyhos tölgy. Itt él a kereklevelű harangvirág, a szürke napvirág, a sárga kövirózsa, a naprózsa, a mezei iringó, a kakukkfű. Igazi ritkaság a magyar gurgolya és az István király-szekfű. Májusban virágzik az árvalányhaj. Ezen a területen látható a fél centis bikapók, s többféle lepkefaj is megfordul itt. A zöld pannon gyík is gyakori, ami egyben a természetvédelmi terület jelképe is. A madarak közül látható a vörös vércse, az egerészölyv, a karvaly.
A Sas-hegyen működik a Duna_Ipoly Nemzeti Park megújult Látogatóközpontja, amelynek munkatársai a 60+ Programmal együttműködve több érdekes interaktív foglalkozást, élménydús kirándulást szerveznek. Legutóbbi programjuk a Föld Napja alkalmából volt a kerületieknek, ahol a szeniorok túrán vettek részt. Április 26-án pedig egy felejthetetlen kiránduláson jártak az Agostyáni Ökofaluban.
A programról készült fényképeket az Újbuda 60+ Program Facebook oldalán tekinthetik meg, hamarosan.
www.facebook.com/Ujbuda60pluszProgram
/A cikk az „Újbuda Természetesen!” kiadvány alapján készült/
60+ Program