Mivel az idősebb korosztály számára kifejezetten ajánlott, hogy a nappali időszakban óvakodjon a túl melegen, napon való tartózkodástól, ezért mint korábban is minden évben ebben a hónapban szünetel a Programközpontok személyes látogathatósága.
Júliusban szabadtéri programok voltak, de augusztusra ezek szervezése is csökkent. Ilyenkor az ügyfeleink nagy része a telken, nyaralóban, vízparton, vagy épp a hűvös lakásban vészeli át az egyre forróbb nyarakat. A gyermekintézmények nyári szünetet tartanak, ezért sokan saját családjukat is segítik a kicsik felügyeletével. Ez korábban is mind hozzájárult a látogatottság csökkenéséhez.
A kánikulában különös terhelésnek van kitéve a szervezet, főként az idős embereké. Elsősorban az orvosi, meteorológiai szakemberek javasolják, de mi is azt kérjük, hogy fontolják meg a szakemberek tartós hőségre megfogalmazott tanácsait!
A Programközpontokban egyébként a háttérben munka folyik, ez alkalmas időszak a világítás korszerűsítésére, ablak- ajtó cserére, nagytakarításra, melyek egy része éppen most zajlik. S mi is készülünk az őszre, szervezzük a programokat, hogy önök szeptembertől ismét nagy számban tudják látogatni a rendezvényeinket.
Mivel egyre melegebbek a nyarak, ezért kérjük, hogy a déli, kora délutáni órákban töltsék az időt inkább hűvös, légkondicionált helyiségben! Semmiképp ne tartózkodjanak hosszasan tűző napon, mert a bőrünkön hőkiütések jelenhetnek meg, ödémák, vizesedés képződhet. Az izzadás nagy melegben a test egyik védekező reakciója, mert általa történik a hőleadás, a testhőmérséklet csökkenése. Óvakodjunk a hőgutától, ezért folyamatosan hűtsük testünket! Ha fejfájást érzünk, gondoljunk a napszúrás következményeire, ezért ajánlatos a hűvös helyiségbe menni!
A forróság a szív- és érrendszer működésére is rendkívül megerőltetően hat. Nagy melegben a krónikus betegek tünetei, a görcsök, fájdalmak felerősödnek, s a kor előrehaladtával egyre kevésbé viseli el a szervezet a túlzott megterhelést.
Könnyebben kimerülünk a hőségben, ezért -lehetőség szerint- ne végezzünk megerőltető, nehéz fizikai munkát, s ha elfáradunk, pihenjünk le!
Mivel tartós hőhullámmal kell számolnunk, elengedhetetlen a környezet és a test folyamatos hűtése.
Az izzadással is veszített folyadékpótlásról gondoskodni szükséges. Nagyon fontos a dehidratáltság elkerülése, ezért igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, akkor is, ha nem érezzük a szomjúságot! Érdemes napközben többször zuhanyozni, vizes ruhával hűteni a csuklót, a homlokot!
Éjjel, hajnalban a legpraktikusabb szellőztetni, nappal pedig tartsuk zárva az ablakokat! Tudatos előrelátással védekezzünk a nyári forróság kellemetlen hatásai ellen, ezáltal is óvjuk az egészségünket!
Hamarosan találkozunk, addig pedig szép nyarat kívánunk!
Újbuda 60+ Program
készült: internetes források felhasználásával