Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 29. hétfő, Péter

Mindennap mérgezzük magunkat

A különféle háztartásban is sűrűn használt vegyi anyagok hatással vannak az egészségünkre.Sajnos döntő többségükről nem tudjuk, hogy miként hatnak a szervezetre. A tömeges mennyiségben használt kémiai anyagok 80 százalékáról sem tudjuk, hogy az emberekre nézve rákkeltő hatásúak-e, illetve okoznak-e károsodást, 85 százalékáról nem tudjuk, hogy felhalmozódnak-e a természetben vagy a táplálkozási láncban, és 70 százalékukról nem ismert, hogy miként bomlanak le a környezetben.

 A vegyi anyagok gyakorlatilag életünk minden pontján körülvesznek minket, hisz nem csak a hagyományos háztartási tisztítószerek, de a kozmetikumok, a műanyagok, a gyógyszerek, a festékek, a növényvédő szerek valamint az állatok takarmányának egy jó része is a szintetikus vegyipar terméke. Mesterséges vegyi anyagok vannak a bútorokban, a ruhákban, a műszaki cikkekben és sajnos az élelmiszerekben, üdítő italokban is. Az E-számmal jelölt adalékanyagokból évente több kilogrammot fogyasztunk! Mivel a vegyi anyagok bekerülnek a Föld ökorendszerébe, ezért manapság kevés olyan élőlény van a Földön, amely ne lenne kitéve a vegyszerek hatásainak. A kutatók kimutatták, hogya sarkvidéki állatok testében is nagy mennyiségben találhatók káros anyagok.

Egy európai ember véréből körülbelül 300 mesterséges vegyi anyag mutatható ki, például égésgátló anyagok, növényvédő szerek és a műanyagok lágyító-szerei. Szervezetünkben egy teljesen követhetetlen, hatásaiban kiszámíthatatlan vegyi koktél van.

A rákkeltő anyagok mellett számos ideg-, immun- és hormonrendszer-károsító, továbbá géneket és a szaporodási képességet veszélyeztető anyag is forgalomban van. Az allergia a fejlett világban népbetegség.

Sok anyag azért veszélyes, mert kölcsönhatásban járul hozzá az allergiás megbetegedés kialakulásához.

Főként a nőket veszélyeztetik fokozottabban a vegyi anyagok, hiszen ők érintkeznek gyakrabban a háztartási vegyi anyagokkal, tisztítószerekkel és a kozmetikumokkal.

Számtalan, korábban ártalmatlannak hitt anyagról derült ki, hogy hosszútávon egészségkárosító hatása van.

Éppen ezért ezen a téren is megfelelő hangsúlyt kell helyezni a megbetegedések megelőzésére.

Mindég tájékozódjunk és tartsuk be a vegyszerek használatával kapcsolatos védekező előírásokat! Bánjunk körültekintően az új takarítószerek, kozmetikumok bevezetésével! S ha lehet, váltsuk ki a kemikáliákat természetes anyagokra!


Felhasznált oldal:http://www.babibiobolt.hu/cikkek-erdekessegek/hetkoznapi-mergeink/11438/


60+ Program