Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 4. szombat, Mónika, Flórián

JELES NAPOK - SZEPTEMBER

Szeptembert repülő, nevető ifjú személyesítette meg, bíborruhában, fején köleskoszorúval. Jobbjában Mérleggel, a hónap jelével, baljában szőlővel és más gyümölccsel teli bőségszaruval. Az ifjút szőlő koszorúzta.

JELES NAPOK - SZEPTEMBER

SZENT MIHÁLY – ŐSZELŐ – FÖLDANYA HAVA


A bíborruha a „királyi” hónapnak járó viselet. E címet pedig azért kapta, mert bőkezűbb, mint társai (az ötletet a pirosodó lombok adhatták, a vörös szín majd mindenütt hagyományosan az ősz színe). Elsősorban szüret ideje lévén, a szeptembert szüretelő alakok is jelképezhetik: szőlőt szedő, szőlőkoszorús, teli puttonyos, meztéláb szőlőt taposó parasztok.

A hónap régi magyar nevei: Mérleghava, SzentMihály hava. Mérleg jegy szeptember utolsó dekádjában kezdődő uralmára utal, Szent Mihály arkangyal viszont a szeptember utolsó, és a Mérleg első dekádjának legrangosabb szentje.

A hatalmas szarv, amelynek kiszélesedő szája ontja magából a föld gyümölcseit, több jóakaratú istenségnek és allegorikus alaknak az attribútuma, egyúttal a minden rosszat rejtő „Pandóra szelencéjének” ellentétpárja. Ovidius szerint a bőségszaru annak az Amalthea kecskének volt a szarva, amely a gyermek Zeuszt szoptatta. Ugyanő meséli viszont azt is, hogy Akhelóosz folyamisten tülke volt, amit Héraklész tört le a homlokáról párviadalban.

1. Egyed napja

Ezen a napon lépnek szolgálatba a juhászok, kondások és a szőlőpásztorok. A szőlőhegyen zárónap, ettől kezdve tilos szekérrel, abroncsos edénnyel a szőlőben járni. Megkezdődik a szőlőőrzés. Egyed nap időjárásából az egész őszre következtetnek.

5. Lőrinc napja

A lassan beköszöntő őszre utal, hogy ez a szabadban fürdés utolsó napja. A „lőrinces” dinnye, körte már nem igazán ízes. Ezen a napon fordul az időjárás: ha szép idő van, hosszú lesz az ősz. Lőrinc napja után a fás növények megállnak fejlődésükben és a kígyó odvába bújik.

8. Kisasszony napja

Ősi pogány őszkezdő nap. „Fecskehajtó Kisasszonynak” is nevezik: e naptól kezdve indulnak útnak a fecskék és a vándormadarak. Sok helyen a dióverés napja.

27. Máté napja

Ha ezen a napon tiszta az idő,jó lesz a bortermés. Vetésre viszont Máté hete nem kedvező, pelyvahétnek nevezik. Bár csillagászatilag ezen a napon van az őszi napéj egyenlőség napja, jelentősebb ünnep nem kapcsolódik hozzá. Ezután kezdődnek az őszi pásztor ünnepek, a gazdasági év végét jelentő szüreti mulatságok.

29. Mihály napja

Őszi évnegyedkezdő nap. Európa-szerte ismert pásztorünnep. Ezen a napon hajtják be a legtöbb állatot a faluba, ekkor lépnek szolgálatba az új pásztorok. Megszakad a fű gyökere, megszűnik a mézelés, a halak a víz fenekére húzódnak. Megkezdődik az őszi vetés. Ha ezen a napon még itt vannak a fecskék, újévig nem lesz nagy hideg. A Mihály-napi égdörgés szép őszt, de kemény telet jelent.



Felhasznált források:

http://www.jelesnapok.oszk.hu/prod/honap/09

http://www.unnepekoldala.hu/szeptember


Újbuda 60+ Program