Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 27. hétfő, Angelika

Hétvégi csillaghullás

Augusztus igazán kedvező nyári hónap az esti csillagos ég kémlelésére. Ezért ne mulasszák el péntekről szombatra virradó éjjel szabad ég alatt megcsodálni a nagyszabású csillaghullást!

Már július második felében is észlelhettünk hulló meteorokat, de a Perseus csillagképről elnevezett legismertebbPerseidák tagjai az idén augusztus 10-15 között hullanak legsűrűbben alá az égből. Az üstökös már sokszor keresztezte a földpályát, s idén a porfelhő legsűrűbb részén 12-ről 13-ára virradó éjjel haladunk át.

„Minden alkalommal, amikor a Swift-Tuttle üstökös megkerüli a Napot, törmelékes pásztát húz maga után. Idővel a Naprendszer óriásbolygóinak, főként a Jupiter gravitációs hatására némileg megváltozik a törmelékmező pályája, és alakul a Földtől való távolsága is.Amikor közelebb kerül a Földhöz, nagyobb számban láthatunk meteorokat az augusztusi égen. A Jupiter idén a mi egünkre hajtja az özönt.

Az ókori görög mitológiában Zeusz, aranyeső képében teherbe ejtette a halandó Danaét, szerelmükből született meg Perzeusz. A csillageső e nász emlékét őrzi a legendák szerint.A Perseidákat a népi emlékezet szerint Szent Lőrinc könnyeiként is emlegetik, akinek ünnepe augusztus 10-re esik. Alakjáról több legenda is megemlékezik. „Szent Lőrinc vértanú a legnagyobb tisztelettel övezett szentek közé tartozik. Vespasianus római császár üldözte az egyházat, többek között halálra ítélte II.Sixtus pápát is Kr. u. 258-ban. A császár és pénzügyminisztere Lőrinctől követelte az Egyház javainak kiadását, aki ezt megtagadta. Egyes források szerint ezért rostélyon megégették. A számítások szerint Kr. u. 258-ban a Perseidák maximuma július 14-e körül volt, így Szent Lőrinc könnyeinek hagyománya későbbre tehető.”

(Meteor csillagászati évkönyv 2016 és a Meteor 2016/7-8. száma felhasználásával)


Hol keressük?

Ha a megfigyelt fénycsóvákat képzeletben visszavezetjük kiindulási irányukba, leginkább a Perzeusz-csillagképből látszanak érkezni.A horizont fölé, úgy 45 fok magasra nézzünk. Kitüntetett irány sincs, a hullócsillagok az ég bármely részén feltűnhetnek, de talán a déli vagy az északi irány kicsit kedvezőbb lehet. A lényeg, hogy ne legyenek közvetlen fények, és minél sötétebb égbolt alól végezzük a megfigyelést. Az előrejelzések szerint a hagyományos, széles maximum augusztus 12-én 13 óra és 15 óra 30 perc között következik be, amely Észak-Amerikából látható legjobban. Reméljük, az ég is felhőtlen lesz, így mi is megfigyelhetjük.Aki teheti ne nagyvárosi, fényszennyezett helyről kövesse figyelemmel a meteorokat, hanem jó körkilátású, fényszennyezéstől mentes vidéki helyszínről.


A Magyar Csillagászati Egyesület következő helyszíneket javasolta a meteorraj megfigyelésére Budapestről:

  • Normafa, Anna-rét
  • Gellért-hegy: Jubileumi park környéke
  • Margitsziget: Nagyrét
  • Sziget-fesztivál: Sziget-csúcs
  • Városliget: Király-domb

(Internetes források alapján)


60+ Program