Idősbarát Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 7. szombat, Ambrus

Gondolatok az idősödésről

Szoktuk mondani: mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát!

Van ebben valami, mert minél több éves az ember, annál később érzi magát öregnek. Ezt még a tudományos kutatások is igazolják.

Ha aktivitásunk egyre tovább fennmarad, hosszú távon őrizzük fittségünket, ez valószínűleg összefüggésben állhat egészségi állapotunk egyre későbbi romlásával. Hazánkban általános célkitűzés az egészséges öregedés, a boldog öregkor elérése. Az általános élettartam meghosszabbodik. A társadalomban óriási vitákat vált ki, a nyugdíjazás korhatára is egyre jobban kitolódik. A növekvő életkor esélyét a tudomány eredményei is alátámasztják. Az idősödő korosztályt reményteli érzéssel töltik el, hogy egészségesen, sokáig élhet.
Az idősödés biológiai jelei sok embernél csak későn, vagy alig látszanak. Ez a folyamat nem egyenletes ütemű, minden szervezetben különböző lefolyással, mértékkel jelentkezik.
Egyes tanulmányok két nagy öregedési hullámra hívják fel a figyelmet. Az első a 40-es éveink közepén jelentkezik, amikor a testünk nagy biológiai változásoknak van kitéve. A másik korszak a 60-as évek körül zajlik, amikor sokasodnak az egészségügyi problémák, megjelennek a mozgásszervi-, szív- és érrendszeri panaszok és a szervezet rohamosan öregszik. Mindannyian szeretnénk minél tovább fiatalon élni, lassítani ezt a folyamatot, s ezért bizonyos áldozatokra is készek vagyunk. Vannak, akik csodaszerekben bíznak, majd csalódik az, akinél nem hozza a kecsegtetett eredményt. Napjainkban a világon és hazánkban is az öregedés vizsgálatával számos kutatás foglalkozik. Kimutatták, hogy az emberi szervezet bizonyos fehérjéinek szintje fontos információt nyújt egészségi állapotunkról. Ezek vizsgálata választ keres arra, hogy lelassítható-e az öregedés folyamata. Mit tehetünk mi magunk ennek érdekében? Mindezekhez elengedhetetlen a tudatos, egészséges életmód választása és fenntartása. Csak a legalapvetőbbekre hívjuk itt fel a figyelmet.
Szenteljünk elegendő figyelmet a helyes étkezési szokásainkra!
Gondoskodjunk megfelelő hidratálásról!
Tartsuk szinten fizikai aktivitásunkat! Mozogjunk eleget!
Törekedjünk az egészséges testsúly fenntartására!
Vizsgáljuk meg alvási szokásainkat!
A fizikai, testi egészségen túl szenteljünk kellő figyelmet a mentális, szellemi közérzetünk jól tartására!
Mindenki másként éli meg a korosodását. Mégis hogyan érdemes élni 60 felett? Csak néhány segítő gondolat:
Érdemes természetesen elfogadni az idő múlását, méltósággal, büszkeséggel viselni a korunkat, s nem tépelődni a mögöttünk hagyott évek miatt.
Pozitív gondolatokkal, vitalitást sugárzó emberekkel körül venni magunkat.
Elfoglalni, lefoglalni magunkat olyan dolgokkal, amelyek örömet okoznak nekünk és másoknak.
Meglátni a dolgok szépségét, értelmét. Szeretetet sugározni, szeretetet adni, mert az ránk is pozitívan hat.
Aktív életet élni minden tekintetben, ami segít megélni a saját hasznosságunkat.
Éljünk külső-belső harmóniában önmagunkkal, tartsuk meg a vidámságot, jókedvet!
Az Idősek Világnapja alkalmából ezekkel a gondolatokkal kívánunk minden kortársunknak nagyon szép időskort!
 
 
Újbuda 60+ Program
(készült: internetes források felhasználásával)