A bolygók járása
Merkúr: A hónap nem túl alkalmas a megfigyelésére. 5-én kerül legnagyobb nyugati kitérésbe, 24,2°-ra a Naptól, de ekkor is csak közel ötven perccel kel korábban, mint a Nap. A következő néhány napban kissé javul ez az érték, de hamarosan újra közeledik a bolygó a Naphoz. Láthatósága egyre romlik, s a hónap végén belevész a hajnali napfénybe.
Vénusz: A Nap közelsége miatt nem figyelhető meg. 6-án felső együttállásban van a Nappal, pontosan mögötte halad el. Fényessége -4,0m-ról -3,9m-ra, átmérője 9,6″-ről 9,7″-re nő, fázisa 0,999-ről 0,99-re csökken.
Mars: A Mérleg csillagképben végzett hátráló mozgása folyamatosan lassul, és 30-án előretartóvá válik. Az éjszaka nagyobb részében látható, hajnalban nyugszik. Túljutván földközelségén, fokozatosan halványodik. Fényessége -2,0m-ról -1,4m-ra csökken, látszó átmérője 18,6″-ről 16,4″-re zsugorodik.
Jupiter: Fokozatosan gyorsuló, előretartó mozgást végez az Oroszlán csillagképben. Éjfél körül nyugszik, az éjszaka első felében látható a nyugati égen. Fényessége -2,0m, átmérője 36″.
Szaturnusz: Folytatja hátráló mozgását a Kígyótartó csillagképben. Egész éjszaka megfigyelhető, 3-án van szembenállásban a Nappal. Fényessége 0,0m-ról 0,1m-ra csökken, átmérője 18,5″.
Uránusz: Kora hajnalban kel, hajnalban látható a Halak csillagképben. Előretartó mozgása a hónap végén lassan lassulni kezd.
Neptunusz: Éjfél körül kel, az éjszaka második felében kereshető a Vízöntő csillagképben. 14-én előretartó mozgása hátrálóba vált.
A témával kapcsolatban és a Múzeumok Éjszakájáról az alábbi helyekről tájékozódhat:
http://www.mcse.hu/egyesulet/egyesuleti-hirek-2016/egi-kalendarium-2016-junius/
http://muzej.hu/hu/molnar-c-pal-muterem-muzeum